"Kol pats būnu gamyboje, tol darbai vyksta, kai tik išeinu - viskas stoja, niekas nedirba arba dirba lėtai" - tokie girdėti ne vieno vadovo nusiskundimai. Pažįstama situacija?
Praktika rodo, kad užtenka tik stebėti procesą, būti šalia, ir jo rezultatas pagerėja bent 10% nesiimant korekcinių veiksmų. Tačiau ne visada tai yra naudinga arba netgi apgaulinga.
Mes, žmonės, labai greitai prisitaikom prie situacijų ir galima sakyti visada galioja taisyklė „kaip matuosi, taip aš dirbsiu“. Kai vadovas yra šalia, praktiškai visada parodomas geresnis veiklos rezultatas (kur tai tiesiogiai priklauso nuo darbuotojo), bet dažniausiai ne todėl, kad yra labiau motyvuotas, o suveikia baimės faktorius ir noras parodyti, kad dirbu. Ir tai sudaro iliuziją, jog tik vadovui esant šalia vyksta darbai. Tačiau tuo paremti rezultatai nėra ilgalaikiai ir pastovūs, ir kai vadovo šalia nėra, pereinama į „natūralų darbo režimą“, kuris nevisada atitinka stebėtą situaciją.
„Noriu visada matyti kas ir kaip dirba (pagal įrenginius, darbo centrus), peržiūrėti konkrečios darbo vietos veiklos istoriją, kad galėčiau aptarti su darbuotojais. Ypač kai kyla klausimai dėl darbo rezultatų ir atlyginimo. Reikia, kad ir darbuotojai žinotų, jog visa jų darbo veikla visada yra matoma net kai vadovo nėra šalia.“ – tokia suformuluota kliento užklausa visiškai nenustebimo, nes 100% atitinka Lean2S įrenginių monitoringo sistemos funkcijas bei paskirtį. O kadangi įrenginių veikimo duomenys yra surenkami automatiškai ir darbuotojai negali jų iškraipyti (netyčia arba tikslingai, kas pvz. būdinga rankiniu būdu fiksuojant darbo valandas ar konkrečius darbus), tai padeda vadovams matyti realią situaciją ir į ją atitinkamai reaguoti.
Dar vienas aspektas – dažnai dėmesys koncentruojamas tik į įrenginių prastovas, t.y. atvejus, kai procesas akivaizdžiai sustabdomas, ypač ilgesniam laikui. Tačiau nemažiau svarbu yra mikroprastovos (stabtelėjimai iki 1 min. trukmės) ir momentiniai sutrikimai, dėl kurių linija netgi nestabdoma, bet darbo tempas sumažėja. Tokius atvejus užfiksuoti plika akimi sudėtinga ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodo viskas veikia, bet rezultatas kažkodėl nėra kokio tikėtasi ir buvo planuota. Naudojantis Lean2S įrenginių monitoringo sistema iškart pastebimi ir tokie smulkūs proceso sutrikimai. Iškart tampa akivaizdu kaip toje pačioje darbo vietoje dirba skirtingi darbuotojai - galima palyginti jų procesų stabilumą ir remiantis tokiais duomenimis konstruktyviai komunikuoti su darbuotojais.
Valdas Bindokaitis,
Pokyčių moderatorius